V první řadě je dobré zmínit, že kov je cenná surovina, kterou můžeme recyklovat donekonečna. Recyklací šetříme tento zdroj a zároveň snižujeme zátěž na životní prostředí způsobenou těžbou a zpracováním nových surovin.
Šedé kontejnery
Nejjednodušší cesta k třídění kovového odpadu je využití šedých kontejnerů. Nevýhodou je, že je nenajdeme všude. Pokud žádný ve svém okolí nemáme, sledujme informace na samolepkách kontejneru na plasty nebo na nápojové kartony. Do těchto popelnic patří spíše drobný odpad, jako je alobal, víčka od jogurtů nebo třeba plechovky.
Sběrný dvůr
Na sběrný dvůr vyvážíme spíše objemný kovový odpad nebo takový odpad, ve kterém se skladovaly nebezpečné látky – například ředidla nebo různé chemikálie.
Třídění a recyklace kovů v číslech
Data za rok 2022 ukazují, že 75 % Čechů třídí odpad, což je o 2 % více než v předchozím roce. Průměrně každý vytřídil 78 kg odpadu, z toho 21,5 kg kovového. Každým rokem toto číslo stoupá. Recyklace je důležitá a je vidět, že lidem čím dál více záleží na životním prostředí.
Tříděním a recyklací kovů můžeme snížit:
- znečištění vzduchu až o 86 %,
- znečištění vody o 76 %.
Dalším zpracováním železného šrotu můžeme ušetřit až:
- 75 % energie
- 90 % primárních zdrojů
- 40 % vody
Recyklací hliníku je možné ušetřit až 95 % energie oproti výrobě nového.
Třídění kovového odpadu je nejen jednoduché, ale i mimořádně efektivní cestou, jak šetřit cenné přírodní zdroje a chránit životní prostředí.
Každý z nás tak může přispět k udržitelnější budoucnosti, stačí jen věnovat třídění odpadu trochu času a úsilí. Recyklace není jen odpovědnost, ale také příležitost, jak aktivně přispět k ochraně naší planety.