Jaký odpad vlastně použít pro kompostování?
Využít můžete rostlinné zbytky z domácnosti jako slupky, nebo odkrojky od zeleniny, nebo ovoce, případně i lógr z kávy. Také můžete použít v podstatě všechno, co najdete na svých zahradách. Posekanou trávu, větvičky, listí nebo také zbytky rostlin. Vhodná je i zemina z květináčů, seno nebo sláma. Kompostovat můžeme však i rozdrcené skořápky nebo plata od vajec či ruličky od toaletního papíru.
Možnosti kompostování
Ideálním řešením je si vyrobit svůj vlastní kompost. Stačit vám budou palety, latě či jiné dřevo, pro které nemáte využití, a několik šroubů. Dalším řešením je najít si sběrné místo, kde mají i hnědé kontejnery. Tady je ovšem důležité sledovat informační pokyny, které se mohou mírně lišit. Pokud ovšem máte větší množství bioodpadu, můžete využít nejbližší sběrný dvůr, nebo velké kontejnery určené právě pro tento druh odpadu.
Pokud se pustíte do výroby domácího kompostu, promyslete si, kam ho následně umístíte. Vhodné je místo, na které příliš nesvítí slunce, aby nedošlo k vysušování jeho obsahu. Pamatujte také na to, že kompost by měl být přímo na zemi. Z půdy se do něj dostane přebytečná vlhkost a žížaly, které napomáhají celému procesu kompostování.
Jaké to má výhody?
Nespornou výhodou je, že za to nic nezaplatíte. Naopak, máte kvalitní hnojivo pro své rostliny. Přímo ovlivňujete veškeré důležité aspekty, které hrají roli pro jeho další využití.
Tip na závěr
Pokud chcete kompost využít na hnojení, je ideální ho nechat pracovat zhruba jeden rok. Ještě nerozložený kompost můžete využít třeba jako mulč ke stromům nebo keřům.