1. „Stejně to půjde všechno na jednu hromadu“
Jakmile se odpad roztřídí do kontejnerů a popelnic, už se jednotlivé druhy nemíchají dohromady. Za každou uloženou tunu na skládce platí odpadové společnosti poměrně vysoké částky, proto se zpracovatelé snaží co největší část odpadu protřídit a vrátit zpátky do spotřebitelského koloběhu, ať už jako druhotnou surovinu se kterou dále obchodují, nebo na výrobu dalších výrobků.
2. „Kontejnery jsou daleko“
Každoročně se průměrná vzdálenost k třídicím kontejnerům zkracuje a nejnovější statistiky ukazují průměrnou vzdálenost okolo 90 metrů od domů. V Evropě se navíc Česká republika řadí mezi země s nejhustší sběrnou sítí.
3. „Třídění je jen módní výstřelek, který časem pomine“
Nejde o žádný aktuální trend. Musíme si uvědomit, že každý z nás má společenskou odpovědnost a třídit bychom měli tedy všichni. Už v předešlých stoletích naši předkové v podstatě recyklovali vše, co se dalo znovu použít, ať už šlo o zemědělství, nebo také domácnost. Třídění odpadů (tak, jak ho dnes známe) se u nás rozmohlo v minulém století. Nejdříve ve školách formou soutěží, kde sbírali především papír a kovy. Postupně jsme se mohli setkat s kontejnery na různé druhy odpadu.
4. „Málokdo třídí, tak proč bych měl/a taky“
Tohle už dávno není pravda, v současnosti třídí více než 75 % Čechů. Jak už výše zmiňujeme, jde o společenskou zodpovědnost.
5. „Doma to zabírá spoustu místa“
Nemusí, záleží pouze na vašich možnostech. Zajímá vás, jak si můžete vytvořit třídící koutek u sebe doma? Přečtěte si článek, ve kterém rozebíráme různé varianty.
Každý z nás může přispět k ochraně naší planety tím, že se zapojí do třídění odpadu. Pamatujme, že každý krok se počítá a naše úsilí má reálný dopad!